O nas

Przyjęcia Leśna

Pod koniec lat ’90 tych nasza rodzina przejęła budynek i teren po dawnej restauracji Leśnej. Przez wiele lat funkcjonował tutaj zakład krawiecki zatrudniający między innymi osoby z niepełnosprawnościami. Budynek przeszedł remont i znaczna jego część została przygotowana do wynajmu sali na przyjęcia
z małym zapleczem gastronomicznym. Mogliśmy przyjąć wtedy maksymalnie do 50 osób.

W 2018 roku zostało dobudowane zaplecze kuchenne i wyremontowana salka z cegiełką oraz stworzone pokoje gościnne. To właśnie w tych pomieszczeniach kiedyś działał zakład krawiecki.

Po remoncie budynku skupiliśmy się na zagospodarowaniu ogrodu. W rogu ogrodu powstała piękna ceglana Altana a tuż obok miejsce na ognisko oraz dwa namioty z ceglaną podłogą.

Obecnie na przyjęcia w budynku i w ogrodzie możemy przyjąć do 280 osób jednocześnie. I na tym nie chcemy poprzestać, dlatego cały czas planujemy rozbudowę i poprawę funkcjonalności obiektu.

Nawiązując do historii budynku, miejsca i otoczenia, potocznie nazywamy naszą restaurację Leśna.

Ekonomia społeczna

Nasza działalność gospodarcza pod nazwą „Przyjęcia Leśna” prowadzona jest przez Fundację z Sercem, która działa jako przedsiębiorstwo ekonomii społecznej.

Natomiast celem statutowym Fundacji jest tworzenie trwałych rozwiązań służących zapobieganiu wykluczeniu społecznemu.

Dotychczasowe działania, oparte głównie na społecznej pracy specjalistów, skupiały się wokół ekonomii społecznej oraz rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim na styku obu dziedzin.

Nasz zespół

Aby przygotować przyjęcie potrzebny jest zespół zgranych ludzi, którzy są w pełni odpowiedzialni za swoje zadania i elastyczni na wszelkie zmiany. I takim zespołem jesteśmy – wesołym, otwartym na klienta, elastycznym i kreatywnym. Część zespołu odpowiada za to by Gościom smakowało, a inna część by czuli się komfortowo w naszych przestrzeniach.

Oto oni:

Menadżerka Leśnej - Dominika
Szefowa Kuchni - Alicja
Kucharka - Adriana
Pomoce Kuchenne - Szymon i Rafał
Kelnerka - Beata
Księgowa - Agata

PLAN
TERENU

Waldrestaurant Paula Mandla

Nasza restauracja mieści się w historycznym miejscu. Tutaj, w 1898 roku, niedaleko dworca kolejowego, uruchomiono pierwszą restaurację w Puszczykowie, czyli Restaurację Leśną. Pierwszym właścicielem restauracji była Paul Mandel, który w Poznaniu prowadził znaną nawet w Paryżu piwiarnię i restaurację Bismarck Tunnel, której specjalnością było piwo bawarskie.
Restauracja Leśna była architektonicznie wzorowana na poznańskiej restauracji Paula Mandla. Leśna funkcjonowała w okresie sezonu letniego, kiedy to do Puszczykowa chętnie przyjeżdżali poznaniacy na spacery po sosnowych lasach lub kąpiele w Warcie. Można było w niej zamówić ciepłe potrawy m.in. pieczoną szynkę w cieście oraz piwo niemieckie. Część obiektu była przeznaczona na wynajem dla przybywających gości, którzy mogli skorzystać z „ogrodu, dwóch meblowanych pokoi, kuchni”. Z powodu bardzo dobrej lokalizacji restauracja była rozbudowywana o kolejne obiekty oraz obfitowała w różne atrakcje jak np. koncerty.

Więcej o historii tego miejsca przeczytacie
na blogu Macieja Krzyżańskiego

Okolica

Leśna znajduje się we wspaniałej okolicy, która oferuje doskonałe możliwości spacerów. Można skorzystać z malowniczych szlaków Wielkopolskiego Parku Narodowego, zarówno pieszych jak i rowerowych.

W Puszczykowie jest również wiele miejsc godnych odwiedzenia jak np. Muzeum Pracownia Arkadego Fiedlera. W roku 1973 zostały wydane wspomnienia Arkadego Fiedlera „Mój ojciec i dęby”. Podążając ścieżkami młodzieńczych wycieczek podróżnika, wytyczono wzdłuż nich pieszy Szlak zielony im. Arkadego Fiedlera (trasa: dworzec PKP Puszczykowo - brzeg Warty - Muzeum Arkadego Fiedlera - kościół św. Józefa Oblubieńca - dworzec PKP Puszczykówko - cmentarz rzymsko-katolicki).

Arkady Fideler mieszkał w Puszczykowie prawie 40 lat i jak sam wspominał otaczało go tutaj „wyjątkowe wprost piękno krajobrazu, rozbite na niewiarygodną ilość uroczych zakątków, chyba tysięcy ustronnych zakątków. A każdy z tych fragmentów był klejnotem
przyrodniczego wdzięku i powabu...”.

Zapraszamy na puszczykowskie ścieżki niedaleko Leśnej, gdzie można zobaczyć urokliwe sosnowe lasy, słoneczne polanki, kolorowe motyle, błękitną wstęgę Warty oraz wstąpić w gościnne progi domu – muzeum Arkadego Fiedlera.

Innym szlakiem w okolicach Leśnej, który prezentuje szczególną wartość i piękno jest trasa „Perły architektury Puszczykowa”. Można na niej podziwiać architekturę miejską przedwojennych willii, pensjonatów o interesującej budowie, tonących w zieleni i ogrodach. Obiekty na tej trasie wprowadzą Cię w unikalny charakter Puszczykowa i jego wyjątkową historię.

Na przełomie XIX i XX wieku Puszczykowo oraz Puszczykówko stały się popularne dzięki modzie na podmiejskie wycieczki, a przede wszystkim dzięki powstałej w 1856 roku linii kolejowej i pojawieniu się regularnych połączeń z Poznaniem od 1901 r. Od tego czasu Puszczykowo i Puszczykówko zyskały też status miejscowości letniskowych i odnotowały największy rozwój, a powstała wówczas oraz w okresie międzywojennym, zabudowa zachowała się w wielu częściach miasta do dnia dzisiejszego. Szlak Letniska prowadzi spokojnymi ulicami miasta, a znajdujące się przy nich zabytkowe obiekty przypominają historię tamtych lat.

Z myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok, z inicjatywy Gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, przy współpracy z WPN powstał projekt pn. „Aktywna Trójka” - trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym.

Została wyznaczona sieć tras w formie zamkniętych pętli, przeznaczona do uprawiania nordic walking, biegania, a w zimie dla narciarstwa biegowego. „Aktywna Trójka” jest unikatową w Wielkopolsce siecią ponad 55 km oznakowanych tras o różnej długości i stopniu trudności, poprowadzona jest po najciekawszych kulturowo i krajobrazowo miejscach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jej dużym atutem jest lokalizacja, dostępność parkingów i miejsc wypoczynku na trasach oraz bliskość miasta Poznania. Wielkopolski Park Narodowy jest miejscem atrakcyjnym zarówno na weekendowe wycieczki, jak i na codzienne treningi.

Spacerowiczów weekendowych serdecznie zapraszamy na obiad i odpoczynek do Leśnej, by zjeść coś dobrego i napić się kawy lub rzemieślniczego Piwa „Puszczyk” z Puszczykowa.

wila_mimoza